Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de confidentialitate si protectia datelor. Click aici pentru detalii.
Search
marți 17 septembrie 2019
  • :
  • :

Copiii pregătiţi de către profesorul-artist Liliana Roibu, din nou premiaţi

S-a tras CORTINA peste cea de-a III-a ediție a Festivalului-Concurs Interjudețean de Dansuri și Cântece Populare “Nae Rotaru” – 09 iunie 2019.
Premianții acestei ediții sunt:

TROFEUL FESTIVALULUI – Tănase Ruxandra – Broșteni – Suceava

SOLIȘTI VOCALI:

Premiul I:
Mardare Andreea Elena – Asociația Culturală CODRII NEAMȚULUI
Antochi Delia Andreea – Centrul pentru Cultură și Arte “Carmen Saeculare” Neamț

Premiul al II-lea:
Dascălu Florentina Mădălina – Centrul pentru Cultură și Arte “Carmen Saeculare” Neamț
Andrei Balan – Grupul Școlar Gheorghe Cartianu Piatra-Neamț

Premiul al III-lea:
Crețu Bianca Elena – Centrul pentru Cultură și Arte “Carmen Saeculare” Neamț
Luța Denisa Iuliana – Centrul pentru Cultură și Arte “Carmen Saeculare” Neamț

Mențiune:
Cojocaru Karla Rebeca – Colegiul Tehnic Spiru Haret – Piatra-Neamț
Preda Elena Denisa – Liceul de Arte Victor Brauner – Piatra-Neamț

TROFEUL SECȚIUNII SOLIȘTI VOCALI – Radu Cerasela – Colegiul Tehnic Gheorghe Cartianu Piatra-Neamț

Plachete soliști vocali:
Negreanu Sara Nadia – Centrul pentru Cultură și Arte “Carmen Saeculare” Neamț
Duma Maria – Centrul pentru Cultură și Arte “Carmen Saeculare” Neamț
Lupu Delia – Centrul pentru Cultură și Arte “Carmen Saeculare” Neamț
Prundu Alice – Centrul pentru Cultură și Arte “Carmen Saeculare” Neamț

GRUPURI VOCALE:

Premiul I – Grupul vocal MAHALA – regiunea Cernăuți – Bucovina de Nord – UCRAINA

Premiul al II-lea – Grupul vocal Floare de lotus – comuna Tașca

Premiul al III-lea – Surorile Tănase – Broșteni – Suceava

Mențiune – Grupul vocal Mugurași Nemțeni – Școala Gimnazială nr. 5 Piatra-Neamț

TROFEUL SECȚIUNII GRUPURI VOCALE – Flori Dochiene – Școala Gimnazială nr. 1 Dochia

ANSAMBLURI DE CÂNTECE ȘI DANSURI POPULARE:

Premiul I – Codrișorii Neamțului – Asociația Culturală Codrii Neamțului
Premiul al II-lea – Florile Tarcăului – Școala Gimnazială Iulia Hălăucescu
Premiul al III-lea – Opincuța de la Moțca Iași– grupa mare
Mențiune – Opincuța de la Moțca Iași– grupa mică

TROFEUL SECȚIUNII ANSAMBLURI DE CÂNTECE ȘI DANSURI POPULARE – CODRII NEAMȚULUI

PREMII SPECIALE:

Soliști vocali:
Șipoș Daria Elena – Turda – Cluj-Napoca
Nemeș Daniela Ioana – Cluj-Napoca
Ploscaru Alesia – Școala Gimnazială Daniela Cuciuc Piatra-Neamț
Hurjui Alesia Maria – Centrul pentru Cultură și Arte “Carmen Saeculare” Neamț
Țepeș Antonia – Centrul pentru Cultură și Arte “Carmen Saeculare” Neamț
Ichim Nicoleta Beatrice – Rediu – Neamț
Măcină Pedro Alberto – Zănești
Olăeru Laura – Paşcani – Iaşi
Onea Anisia Teodora – Şcoala Gimnazială Vaduri
Stachie Ioana Fabiana – Şcoala Gimnazială Vasile Conta – Ghindăoani
Vizitiu Andrei Alexandru – Liceul Tehnologic Roşia – Rovinari – Gorj
Savca Anastasia – MAHALA – CERNĂUŢI – UCRAINA
Listcova Vitalina – MAHALA – CERNĂUŢI – UCRAINA
Iacobeţ Daniela – MAHALA – CERNĂUŢI – UCRAINA
Olteanu Adina Geanina – Liceul Vasile Conta Târgu-Neamţ
Horeangă Andreea – Şcoala Gimnazială Daniela Cuciuc Piatra-Neamţ
Grigore Mihail Sebastian – Liceul Tehnologic Petricani
Cărămidă Daria Dumitriţa – Liceul Tehnologic Petricani
Caia Maria Teodora – Centrul pentru Cultură și Arte “Carmen Saeculare” Neamț
Bunduc Mateea Maria – Moţca – Iaşi
Vârgă Alin – Colegiul Naţional Petru Rareş Piatra-Neamţ
Avarvarei Emanuela – Colegiul Naţional Ştefan cel Mare – Târgu-Neamţ

Grupuri vocale:
Grup vocal Româncuţele – Taşca
Grup vocal Stejarul – Stăniţa

Ansambluri de cântece şi dansuri populare:
CUNUNA Băluşeni – Botoşani
JIULEŢUL Rovinari – Gorj
POIENIŢA – Vorona – Botoşani
MUGURELUL – Bârlad
MUGURAŞII MĂRGINENILOR- Mărgineni
FLUIERAŞII – Taşca
Dor Vânătorean- comuna Vânători-Neamț
Mlădiţele Tazlăului- Tazlău
Ritm Dance – Şcoala Gimnazială “Daniela Cuciuc” Piatra-Neamţ

După Festivalul Bunătăților de la Turda, Locul I și Trofeu, „Floare de Lotus”-interpretare, „Româncuțele”- Locul I- acuratețe, autenticitate, ținută, din nou învingători!
Grupul folcloric „Floare de Lotus” Tașca- Locul al II-lea, Grupul vocal „Româncuțele”-Premiul special.

Felicitări, dragi membrii ai grupurilor! Aceste premii ne onorează dar ne și obligă!
Mulțumim onoratului prezidiu pentru jurizare, președintelui juriului, distinsei doamne director Șc.”Daniela Cuciuc” Ioana Iordache, distinsului domn Ionel Iordache, pentru organizarea și reușita evenimentului de înaltă ținută! Mulțumim tuturor celor care cred în noi, ne apreciază, ne sprijină și ne sunt alături, doamnei director Bârsan-Son Mădălina-Gabriela, Primaria Comunei Tasca, primar Dana Ursache, părinților! „, a transmis Coordonator, profesor-artist Liliana Roibu, Ambasador European pe Tradiții Folclorice România.

sursa: Ioana Iordache, Liliana Roibu