Operațiune dificilă pe munte. Bărbat în comă, în urma unei căderi
Salvamont Neamț a intervenit în weekend, la solicitarea 112 în zona Cabana Dochia din Masivul Ceahlău. Victima de 42 de ani, a suferit în urma unei căderi, un traumatism cranio cerebral acut , se afla în comă de gradul 1. Echipa de paramedici a făcut eforturi pentru a restabili parametri vitali și a opri hemoragia nazală . Operațiunea de salvare a fost finalizată undeva în jurul orei 04, când ambele echipe care au intervenit, s-au întors în baze. Victima a fost coborâtă din masiv, undeva în jurul orei 02, în condiitiile în care, la peste 1400 viscolea. A fost preluată de autospeciala salvamont și în jurul orei 03, transferat în Bicazul Ardelean la Unitatea Mobilă de Terapie Intensivă (TIM)
![](https://www.ziarbicaz.ro/wp-content/uploads/2023/11/398554461_663633512565171_7760507372897286544_n-1024x576.jpg)
![](https://www.ziarbicaz.ro/wp-content/uploads/2023/11/398566152_663633305898525_2395348132316474345_n-1024x461.jpg)
![](https://www.ziarbicaz.ro/wp-content/uploads/2023/11/398582302_685131747056159_2976831605455226595_n-2.jpg)
![](https://www.ziarbicaz.ro/wp-content/uploads/2023/11/398587607_663633402565182_673521947675974546_n-1-1024x576.jpg)
![](https://www.ziarbicaz.ro/wp-content/uploads/2023/11/400258091_663365619258627_2143819777594167179_n-1024x577.jpg)
Comentariile sunt închise